ZAJÍMAVOSTI V OKOLÍ

RYMICE

Větrný mlýn

Větrný mlýn německého (sloupového, beraního) typu se nachází v severním okraji obce. Původně byl Mlýn postaven v roce 1795 nad Bořenovicemi, kde fungoval až do druhé světové války. Po roce 1945 mlýn chátral. V roce 1977 byl přemístěn do nově vznikajícího skanzenu Souboru lidových staveb v Rymicích a v sezóně je otevřen veřejnosti.

Větrný mlýn stojí na půdorysu 5,8×5,8 m, je vysoký 11,2 m. Střecha je sedlová na štítech valbová, krytá šindelem. Větrné kolo o čtyřech křídlech má průměr 14,8 m, jedna lopatka má plochu 6,5 m². Opláštění je deskové, ve stěnách jsou úzká vysoká nebo kulatá okna. Při opravě mlýna v roce 1891 byla odstraněna vnitřní šalanda.

Muzeum v přírodě

Areál Muzea v přírodě Rymice je zcela unikátní svou skladbou. Tvoří ho na jedné straně sedm objektů lidové architektury východní Hané, na straně druhé pak tvrz s hospodářským dvorem, dokládající způsob vrchnostenského hospodaření na Moravě v minulosti.

Vesnická stavení, rekostruovaná v 70. letech 20. století pro muzejní účely, představují způsob bydlení a hospodaření v této oblasti v posledních dvou staletích a jsou jedinečná tím, že stojí na svém původním místě, tedy in situ. Pouze dřevěný větrný mlýn německého typu sem byl převezen z nedalekých Bořenovic.

Tvrz s hospodářským dvorem

Rymická tvrz je renesanční perla s historií sahající více než šest století zpět. Byla postavená na pozůstatcích šlechtického sídla z 14. století, tato dvoupatrová stavba nese stopy nejen prvních základů, ale i éry vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Zapojující návštěvníky do "Brázdy času", expozice odhaluje duchovní, sociální a hospodářské poměry venkovského života.

Tvrz prošla mnoha proměnami, včetně období jako cukrovarnická manufaktura v 19. století. Od roku 2006 je přístupná veřejnosti, zve návštěvníky k prozkoumání vzácného dědictví regionu a k nahlédnutí do minulosti prostřednictvím expozic plných fascinujících archeologických nálezů.

HOLEŠOV

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Holešovský zámek je raně barokní zámecká stavba s francouzským parkem a vodními kanály v Holešově, v dnešní podobě zřejmě z roku 1674. Nejstarší zmínka o tomto sídle pochází z roku 1275, v souvislosti s biskupským leníkem Hugem z Holešova, který sídlil na holešovské tvrzi.

KROMĚŘÍŽ

Arcibiskupský zámek

Arcibiskupský zámek postavený ve slohu raného baroka a k němu přiléhající Podzámecká zahrada a Květná zahrada jsou nejvýznamnějšími památkami Kroměříže a patří ke klenotům Moravy. V roce 1995 byl celý komplex zařazen mezi národní kulturní památky. Na zámku sídlí Národní památkový ústav, územní správa památkových objektů v Kroměříži.

Květná zahrada

Květná zahrada (původně Libosad) v Kroměříži je původní raně barokní park v geometrickém stylu francouzské zahrady s typickými prvky. Zahrada byla v roce 1998 zapsána do seznamu památek UNESCO spolu s Podzámeckou zahradou (arcibiskupské zahrady) a arcibiskupským zámkem.